Українська освіта за кордоном: місія та візія

21 березня 2025 року в Національному університеті «Львівська політехніка» відбувся Міжнародний симпозіум «Українська освіта за кордоном: місія та візія».

Захід організував Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» за підтримки Світової Координаційної Виховно-Освітньої Ради Світового конгресу Українців.

До участі в заході долучилися освітяни з різних куточків світу.
З вітальними словами до учасників звернулися Роман Жила, виконавчий директор Світового конгресу Українців, та Юрій Бобало, в.о. ректора НУ «Львівська політехніка».

У заході взяла участь заступниця міністра освіти і науки України Надія Кузьмичова.
У своєму виступі Надія Кузьмичова наголосила, що важливо підтримати українських школярів, що перебувають закордоном, щоб не втратити молоде покоління освічених людей та зберегти дітям зв’язок з українською мовою, культурою, традиціями, що сприятиме їх інтеграції в українське суспільство.

Основні чотири основні виклики для української освіти за кордоном:

  • Різниця в освітніх системах
  • Недостатня поінформованість бенефіціарів про можливості МОН
  • Подвійне навчальне навантаження
  • Обмежений доступ до української освіти та підвищення кваліфікації вчителів

Директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска зазначив, що у Львівській області реалізується політика всебічної підтримки українських суботніх та недільних шкіл за кордоном.

Було представлено результати дослідження «Українські суботні і недільні школи в Європі: відповіді на виклики війни». Респондентами стали педагоги 25 українських шкіл із Великої Британії, Іспанії, Німеччини, Польщі та Чехії – держав, які, згідно зі статистикою ООН, від початку повномасштабної війни прийняли найбільше українських воєнних мігрантів із дітьми.

Обговорили проблеми українознавчих суботніх та недільних шкіл, що працюють у Європі. Ці школи стали осередками формування національної ідентичності.

У рамках дискусії «Українська освіта за кордоном: місія та візія» обговорили роль освіти у збереженні національної ідентичності українців за кордоном. Учасники, серед яких: Оксана Винницька-Юсипович, Лариса Дідковська, Олег Паска,Ольга Шевчук-Клюжева, Любов Любчик, Ірина Ключковська дискутували про майбутнє українських школярів та педагогів.

Учасниками Міжнародного симпозіумі «Українська освіта за кордоном: місія та візія» стали представники із Новояворівської громади:

  • Іванна Попик, секретар ради Новояворівська міська рада.
  • Леся Кабан, начальник відділу освітньої політики та правового забезпечення відділу освіти Новояворівської міської ради.

Україна транслює світові свою цінність та формує національну ідентичність у кожному куточку землі.